ПК ЕСПРИ містить програми, що дозволяють виконувати комп’ютерні розрахунки досить великого класу приватних завдань проектного, інженерного та дослідницького напрямків в будівництві. 

Швидкість і оперативність роботи з ЕСПРИ , дозволяють з успіхом застосовувати його як при створенні остаточної розрахункової моделі конструкції, так і при аналізі результатів її розрахунку, як при експертній оцінці проектів, так і при технічному нагляді за зведенням будівлі.

ЕСПРИ виявляється корисним в безлічі ситуацій, що вимагають аналізу роботи реальних конструкцій, як при їх зведенні, так і при їх реконструкції, як при їх проектуванні, так і при нагляді за їх експлуатацією.

Застосування ЕСПРИ в навчальному процесі сприяє більш ефективному засвоєнню студентами лекційного матеріалу з курсів опору матеріалів, будівельної механіки, теорії пружності, сталевих, дерев’яних і залізобетонних конструкцій, основ і фундаментів, а також дозволяє майбутнім інженерам розширити свій кругозір і отримати уявлення про коло практичних задач, які їм доведеться вирішувати в майбутньому.

ЕСПРИ допомагає користувачеві в його повсякденній роботі і забезпечує йому підтримку в прийнятті оптимальних обгрунтованих рішень.

В даний час ЕСПРИ містить серію довідкових і розрахункових програм. Частина програм об’єднана в розділи за тематичним ознакою – математика, статика, залізобетонні конструкції, сталеві конструкції, фундаменти і т.п. Решта програми представлені окремо.

РОЗДІЛИ

 

 

 

 

ПК ЕСПРИ

Розділ «Математика для інженера»

Визначення площ і обсягів

Програма призначена для обчислення за допомогою геометричних формул площ, обсягів і площ поверхонь для найбільш часто зустрічаються плоских фігур і об’ємних тел. 

Перемноження епюр

Програма призначена для перемноження епюр внутрішніх (одиничних і вантажних) зусиль різного обриси в елементах конструкцій при вирішенні статично невизначених систем методом сил. Обчислення інтеграла Мора проводяться трьома методами: за формулою Верещагіна, за формулою Сімпсона-Корноухова і універсальним чисельним методом. 

 Лінійна алгебра

Програма призначена для вирішення основних задач лінійної алгебри: 

  • множення матриці на матрицю (вектор); 
  • обчислення визначника матриці; 
  • визначення зворотної матриці; 
  • власні значення і вектора матриці; 
  • рішення систем лінійних рівнянь. 

 Коріння полінома

Програма призначена для визначення дійсних і комплексних коренів полінома. Порядок полінома n обмежений 36. 

Інтерполяція функцій

Програма призначена для інтерполяції на нерівномірній сітці таблично заданої функції і обчислення значень інтерполяційної функції від довільно заданих аргументів. 

Калькулятор Еспрі

Програма призначена для різних обчислень, в тому числі: 

  • обчислення значень виразів, заданих користувачем в формульному вигляді; 
  • обчислення гіперболічних функцій; 
  • перекладу величин з однієї системи одиниць вимірювань в іншу; 
  • обчислення визначеного інтеграла для довільно заданої функції.
Розділ «Перетини»

Параметричні тонкостінні перерізу . Програма дозволяє розрахувати геометричні характеристики для найбільш поширених типів тонкостінних перерізів. Крім звичайних геометричних характеристик визначаються параметри, характерні для тонкостінного перетину: центр вигину, центр крутіння, зсувні площі, секторіальний момент інерції, секторіальні координати.

 

Параметричні перетину . Програма дозволяє розрахувати геометричні характеристики перерізу для найбільш поширених типів перетинів, які задаються мінімальною кількістю параметрів.

Складові перетину . Програма призначена для визначення центру жорсткості складеного перерізу. За допомогою цієї програми можна обчислювати центр жорсткості плану будівлі як єдиного складеного перерізу. Визначаються зусилля в елементах перетину від дії зовнішніх сил. Зовнішні сили можуть бути додані як в центрі мас, так і в розрахунковому центрі жорсткості, а також в точці з довільними координатами. Зовнішні сили можуть бути задані у вихідних або в головних осях. Прив’язки точки прикладання також можуть бути задані у вихідних або в головних осях.

Крутний момент інерції . Програма призначена для обчислення моментів інерції при вільному крученні для найбільш поширених типів перетинів.

Розділ «СтаДиУс» (Статика-Динаміка-Стійкість)

Нерозрізні балки

Програма призначена для статичного розрахунку багатопролітної нерозрізний балки (до п’яти прольотів з двома консолями). Перетину прольотів можуть бути різними, є можливість врахувати піддатливість опор, навантаження в трьох завантаженні задається довільна. Результатом розрахунку є епюри переміщень, кутів повороту, згинальних моментів і перерізують сил.

Лінії впливу в нерозрізних балках

Програма призначена для побудови ліній впливу переміщень, кутів повороту, згинальних моментів і перерізують сил від рухомих навантажень в багатопролітної нерозрізний балки (до п’яти прольотів з двома консолями). Перетину прольотів можуть бути різними, є можливість обліку піддатливості опор. Крім стандартних навантажень А8 і А11 може здаватися інша рухома навантаження.

Ферми

Програма призначена для визначення переміщень вузлів і зусиль в елементах найбільш часто зустрічаються в практиці плоских ферм різного обрисів.

Параметричні плоскі рами

Програма призначена для статичного розрахунку найбільш часто зустрічаються в практиці плоских рам різного обрисів. Результатом розрахунку є епюри переміщень, згинаючих моментів, нормальних і перерізують сил.

Плоскі довільні рами

Програма призначена для статичного розрахунку плоских рам і ферм довільного обрису. Результатом розрахунку є епюри переміщень, згинаючих моментів, нормальних і перерізують сил.

Прямокутна плита на пружній основі

Програма призначена для статичного розрахунку прямокутних плит на пружній основі. Навантаження задаються рівномірно розподіленими як по всій площі плити, так і по заданому довільному штампу, а так само у вигляді лінійних і зосереджених сил. Результатом розрахунку є ізополя зусиль і переміщень, а так же напружень в основі з видачею їх чисельних значень до звіту в зазначених користувачем точках.

Прямокутна плита

Програма призначена для статичного розрахунку прямокутних плит покриттів і перекриттів з довільно розташованим прямокутним отвором. Опорні закріплення задаються на довільних ділянках контуру. Навантаження задаються рівномірно розподіленими як по всій площі плити, так і по заданому довільному штампу, а так само у вигляді лінійних і зосереджених сил. Результатом розрахунку є ізополя зусиль і переміщень з видачею їх чисельних значень до звіту в зазначених користувачем точках.

Балка-стінка

Програма призначена для статичного розрахунку балок – стінок з довільно розташованим прямокутним отвором. Допускаються опорні закріплення на довільних ділянках нижнього краю. Навантаження додаються по верхньому краю нерівномірно розподілені або зосереджені. Результатом розрахунку є ізополя напруг і переміщень з видачею їх чисельних значень до звіту в зазначених користувачем точках.

Оболонка на прямокутному/круглому плані

Дві програми призначені для статичного розрахунку опуклих параболічних, циліндричних, сферичних і конічних оболонок на прямокутному і круглому планах. Оболонка може спиратися на контурний елемент. Допускається завдання рівномірно розподілених навантажень, як по всій площі оболонки, так і за довільним штампу, а так само у вигляді лінійних і зосереджених сил. Результатом розрахунку є ізополя (в оболонці) і епюри (в опорному контурі) зусиль і переміщень з видачею їх чисельних значень до звіту в зазначених користувачем точках.

Форми і частоти власних коливань консолі

Програма призначена для визначення періодів, частот і форм власних коливань консольного стрижня. Допускається до 50 нерівномірних ділянок розбивки консолі.

Коефіцієнти запасу та форми втрати стійкості консолі

Програма призначена для визначення коефіцієнтів запасу і форм втрати стійкості. Завдання стійкості для пружної системи вирішується в класичній постановці. Допускається до 50 нерівномірних ділянок розбивки консолі.

Форми і частоти власних коливань нерозрізних балок

Програма призначена для визначення періодів, частот і форм власних коливань багатопролітної нерозрізний балки (до п’яти прольотів з двома консолями).

Нитки і струни

Програма призначена для розрахунку гнучких ниток і реалізує наступні можливості: розрахунок нитки по заданій довжині заготовки, по заданій стрілі провисання посередині прольоту або в довільній точці, а також розрахунок струни, в тому числі і попередньо напруженою. Допускаються різноманітні схеми навантаження – зосереджена сила, різні види розподілених навантажень, а також їх комбінації. В результаті визначаються форма рівноваги, величина провисання, розпір, довжина навантаженої пружної нитки, а також будуються епюри балкових зусиль і поздовжнього зусилля.

Розділ «Сталеві конструкції»

Сортамент металопрокату

Програма надає широкий набір довідкових таблиць і призначена для перегляду баз даних сталевих сортаментів. Інформація подається у вигляді довідкових таблиць, що містять дані про геометричні характеристики профілів, міцності сталей в залежності від їх товщини, а також дані про можливість виготовлення профілю зі сталі певної марки (класу).

Розрахунок перерізів елементів

Програма призначена для підбору і перевірки перетинів (33 типу перетинів) стрижневих металевих елементів ( металеві конструкції) Відповідно до СНиП II-23-81 * «Сталеві конструкції» або Єврокод 3 «Проектування сталевих конструкцій». При розрахунку використовуються алгоритми конструюючої системи ЛІР-СТК. Розрахунок здійснюється на базі нормативних даних, які містять відомості про розрахункові характеристики сталей, розмірах і геометричних характеристиках випускається листового і фасонного прокату. У програму доданий розрахунок перетинів по актуалізувати СП 16.13330.2011. Результатами розрахунку є таблиці, містять відсотки використання перетинів згідно з відповідними перевірками по I і II граничного стану і розміри перерізів елементів. Для нормативної бази Eurocode 3 алгоритм розрахунку, а також формули, що використовуються при розрахунку, при необхідності можна подивитися в детальному звіті.

Головні та еквівалентні напруги в сталевих конструкціях

Програма призначена для визначення величин головних і еквівалентних напружень по різним теоріям міцності для заданого тензора напружень.

Визначення розрахункових довжин елементів

Програма призначена для визначення відповідно до СНиП II-23-81 * «Сталеві конструкції» розрахункових довжин наступних елементів сталевих конструкцій:

  • oкремо стоять стійки постійного перетину;
  • елементи постійного перетину з пружними закріпленнями кінців;
  • елементи постійного перетину одно- і багатоповерхових рам;
  • пересічні елементи постійного перетину;
  • нерозрізні стрижні (верхнього пояса ферми і підкранової колони);
  • елементи просторових ґратчастих конструкцій;
  • елементи нижньої ділянки одноступінчатих (підкранових) колон;

Параметричні вузли сталевих конструкцій

Програма призначена для проектування металевих вузлів. Модель вузла характеризується повним набором параметрів – кількість болтів, довжина і катет шва і т.п. У процесі розрахунку ці параметри підбираються або перевіряються. У поточній версії в бібліотеці вузлів налічується 24 вузла, які об’єднані в наступні типи – примикання ригеля до колони, опорні вузли колон, вузли примикання зв’язків та ін. Результатом розрахунку є таблиця з підібраними або перевіреними параметрами, а також відсоток їх використання за відповідною розрахунковою процедурою . Програма видає детальний звіт про всі використовуваних під час розрахунку формулах з підстановкою в них реальних значень, що дає можливість повністю контролювати процес розрахунку.

Розрахунок зварних швів

Програма призначена для підбору і перевірки кутових швів елементів сталевих конструкцій наступних типів з’єднань: внахлестку і таврові торцеві. Реалізовано нормативні положення про відповідність класів або марок сталей і зварювальних матеріалів заданим групам конструкцій, умов експлуатації та ін.

Болтові з’єднання

Програма призначена для конструювання і розрахунку відповідно до СНиП II.23-81 * «Сталеві конструкції» напусткових болтових з’єднань сталевих конструкцій для наступних основних типів:

  • приєднань одиноких і спарених куточків до фасонки;
  • з’єднань листових деталей на накладках;
  • приєднань стінки балки (прокатної або складеного) на накладках.

Холодногнуті профілі

Програма призначена для перевірки міцності і стійкості перетинів елементів колон, балок і ферм з холодногнутих профілів. У програмі реалізовані положення «Рекомендацій з проектування, виготовлення та монтажу конструкцій каркасу малоповерхових будівель і мансард з холодногнутих сталевих оцинкованих профілів виробництва ТОВ «Балт-Профіль».

Критична температура перетину.

Реалізовано положення Єврокод 3 для для визначення критичної температури нагрівання сталевих профілів при розрахунку на вогнестійкість.

Розділ «Залізобетонні конструкції»

Посилення перетинів залізобетонних колон композитними матеріалами

Посилення перетинів залізобетонних колон композитними матеріалами відповідно до СП 164.1325800.2014 і Додатком Л СП 63.13330.2012.

Перевірка перетинів сталезалізобетонних плит

Перевірка перетинів сталезалізобетонних плит відповідно до СП 63.13330.2012, СП 16.13330.2011, ДБН В.2.6-160: 2010 і ДСТУ Б В.6-9: 2008

Cталебетон – Перевірка сталебетонних перетинів колон

Реалізована перевірка на міцність перетинів сталебетонних колон прямокутного перерізу з різними профілями жорстку арматуру.Розрахунок виконується по деформационной моделі залізобетону з використанням кількох ліній, трилінійної і нелінійної діаграм.

Армобетон – Перевірка бетонних перетинів, армованих композитної арматурою

Реалізовано армування як неметалевої композитної арматурою, так і декількома видами арматури, в тому числі і металевої.Розрахунок проводиться по теорії граничних станів і по деформационной моделі залізобетону відповідно до проекту СП «Конструкції з бетону з композитної неметалевої арматурою.

Трубобетон – Перевірка трубобетонних перетинів

Реалізована перевірка на міцність перетинів трубобетонних конструкцій по деформационной моделі відповідно до СП 63.13330.2012, СП 16.13330.2011 і проектом СП «Конструкції з бетону з композитної неметалевої арматурою».

Характеристики бетону

У програмі наведені довідкові дані по нормативним і розрахунковим опорам бетону для граничних станів першої і другої групи відповідно до СНиП 2.03.01-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції».

Сортамент арматури

У програмі наведені довідкові дані про розрахункову площі і теоретичну масу погонного метра арматури в залежності від кількості та діаметру стрижнів відповідно до СНиП 2.03.01-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції».Програма забезпечена різними допоміжними функціями – визначенням відповідності кількості і діаметрів для заданої площі та ін.

Анкеровка арматури по ДСТУ 3760-98

Програма призначена для визначення необхідної довжини закладу арматурного стрижня, при якій забезпечується сприйняття діючих в перерізі зусиль.Розрахунок проводиться відповідно до Рекомендацій щодо застосування арматурного прокату по ДСТУ 3760-98.Довжина анкерування обчислюється як для окремих, так і для здвоєних стержнів.В якості захисного шару для кутового арматурного стержня вибирається значення менше з двох: вертикального і горизонтального.Розрахунок виконується методом проб і помилок на підставі кроку і діаметра розподільної арматури.

Перетини залізобетонних елементів

Програма призначена для підбору арматури в перетинах залізобетонних елементів по першому і другому граничного стану відповідно до різними нормативними документами: СНиП 2.03.01-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції», СНиП 52-01-2003 «Бетонні і залізобетонні конструкції», Єврокод 2 «Проектування залізобетонних конструкцій», Рекомендації щодо застосування арматурного прокату по ДСТУ 3760-98, ТСН 102-00 * «Залізобетонні конструкції з арматурою класів А500С і А400С».Доданий розрахунок перетинів по Єврокод 2 і ДБН В.2.6-98: 2009.Реалізовано розрахунок наступних типів перетинів – прямокутне, Таврове, двотавровий, уголкового, крестовое, кругле, кільцеве і коробчатое. Розрахунок проводиться для всіх видів напруженого стану: центральний стиск, вигин, плоске відцентровий стиск-розтяг, косий вигин, а також загальний випадок для набору зусиль N, МХ, Мy, Mкр, Qx, Qy.

Розрахунок залізобетонної оболонки

Розрахунок залізобетонної балки-стінки

Розрахунок залізобетонної плити

Три програми призначені для підбору арматури в пластинчастих залізобетонних елементах по першому і другому граничними станами відповідно до таких нормативними документами: СНиП 2.03.01-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції», СНиП 52 -01-2003 «Бетонні і залізобетонні конструкції», Єврокод 2 «Проектування залізобетонних конструкцій», Рекомендації щодо застосування арматурного прокату по ДСТУ 3760-98, ТСН 102-00 «залізобетонні конструкції з арматурою класів А500С і А400С ».

Головні та еквівалентні напруги

Програма призначена для обчислення головних і еквівалентних напружень за заданим значенням тензора напружень.Для заданого класу бетону визначаються граничні і еквівалентні напруги по одному із заданих критеріїв міцності бетону, що відповідають теоріям Генієва, Карпенко, Писаренко і Яшина.Крім того, визначаються значення головних деформацій, кути нахилу головних напружень до поточних осях, а також кут нахилу площини тріщини до осі X. За отриманими результатами будується область міцності.Застосування режиму перевірки міцності дозволяє отримати граничні допустимі напруги по двом головним майданчикам, граничні нормальні і зсувні напруження по октаедричних площадках, коефіцієнт запасу міцності по другому граничному стану, а також параметр Лоде-Надаї.

Посилення композитними матеріалами

Програма призначена для перевірки прямокутних, таврових і двотаврових перерізів залізобетонних елементів, підсилених фіброармірованнимі пластиками (ФАП).Перевірка виконується за граничними станами першої і другої груп.У програмі реалізовані положення «Керівництва щодо посилення залізобетонних конструкцій композитними матеріалами» і СП 52-101-2003.У програмі розширена бібліотека композитних матеріалів.

Міцність залізобетонного стику на зрушення

Програма призначена для розрахунку на зсув стиків збірно-монолітних залізобетонних конструкцій і конструкцій з монолітного залізобетону з додатковим шаром омоноличивания.Розрахунок проводиться у відповідності до положень Єврокод 2 і ДСТУ Б В.2.6-156: 2010.

Розділ «Кам'яні і армокам'яні конструкції»

Розрахункові опори стиску кладки з цегли. У програмі наведені довідкові дані: розрахункові опори стиску кладки з цегли всіх видів і з керамічних каменів з щілиновидними вертикальними порожнечами шириною до 12мм при висоті ряду кладки 50-150мм на важких розчинах в залежності від марки цегли і марки розчину відповідно до табл.2 СНиП ІІ-22-81 «Кам’яні і армокам’яних конструкції».

Розрахунок цегляного простінка. Програма призначена для розрахунку кам’яних і армокам’яних конструкцій відповідно до СНиП ІІ-22-81 «Кам’яні і армокам’яних конструкції». Простінок задається прямокутної або таврової форми. Реалізовано випадок плоского позацентрового стиснення простінка. Виконується розрахунок при дії розтягуючих і зсувних зусиль. В результаті розрахунку при необхідності армування простінка вказується кількість рядів кладки, через яке необхідно встановлювати сітки із заданою осередком і діаметром арматури, і/або площу поздовжньої арматури. Реалізовано положення СП 15.13330.2012 Кам’яні і армокам’яних конструкції

Розрахунок на зминання. Програма призначена для визначення міцності кам’яних конструкцій на місцеве зминання відповідно до СНиП II-22-81 «Кам’яні і армокам’яних конструкції». У програмі реалізований розрахунок для 8-ми типів опорних перетинів. Реалізовано положення СП 15.13330.2012 Кам’яні і армокам’яних конструкції

Розрахунок на розтяг. Програма призначена для визначення міцності кам’яних конструкцій на розтягнення відповідно до СНиП II-22-81 «Кам’яні і армокам’яних конструкції». У програмі реалізований розрахунок для 8-ти типів опорних перетинів. Реалізовано положення СП 15.13330.2012 Кам’яні і армокам’яних конструкції

Розрахунок і перевірка міцності простінків і їх заданого посилення по ДБН В.2.6-162: 2010.

Розділ «Дерев'яні конструкції»

Розрахунок цільних, клеєних і складових перетинів дерев’яних конструкцій по Єврокод 5.

Розрахунок цільних перерізів. Програма призначена для розрахунку прямокутних і круглих брусів дерев’яних конструкцій відповідно до СНиП II-25-80 «Дерев’яні конструкції». Розрахунок передбачає видачу скороченого та розгорнутого формульного виду звіту з відсотками використання перетину по необхідним перевірок.

Розрахунок клеєних перерізів. Програма призначена для розрахунку клеєних перерізів дерев’яних конструкцій відповідно до СНиП II-25-80 «Дерев’яні конструкції». Розрахунок передбачає видачу скороченого та розгорнутого формульного виду звіту з відсотками використання перетину по необхідним перевірок.

Розрахунок складових перетинів. Програма призначена для розрахунку складових перетинів дерев’яних конструкцій відповідно до СНиП II-25-80 «Дерев’яні конструкції». Розрахунок передбачає видачу скороченого та розгорнутого формульного виду звіту з відсотками використання перетину по необхідним перевірок.

Розділ «Підстави і фундаменти»

Розрахунок пально-плитного фундаменту

Визначення осідання комбінованого пально-плитного (КСП) фундаменту, а також часткою навантаження, сприймаємою плитою і палями.

Несуча здатність паль за результатами польових випробувань

Відповідно до СП 24.13330.2011, СП 50-102-2003, СНиП 2.02.03-85 * і ДСТУ Б В.2.1-27: 2010.

Реалізовані наступні розрахунки:

  • розрахунок за результатами випробування забивних паль в точці зондування;
  • розрахунок за результатами статичного зондування гвинтових паль при стискаючому і висмикуючому навантаженні.
  • розрахунок бурових паль в точці статичного зондування;
  • розрахунок забивних паль в місці випробування грунтів еталонної палею;
  • розрахунок забивних паль в місці випробування палі-зонда;
  • розрахунок за результатами динамічних випробувань.

Параметри пружної основи С1, С2

Програма призначена для визначення осідання і коефіцієнтів постелі С1 і С2 під центром фундаменту або фундаментної плити за заданими грунтових умов і навантаженні. Обчислення осідання проводиться за схемами лінійного півпростору і лінійно деформованого шару. У розрахунках реалізовані положення, викладені в СП 50-101-2004 «Проектування і влаштування фундаментів будівель і споруд» і СНиП 2.02.01-83 * «Підстави будівель і споруд». Доданий розрахунок осідання актуалізований по СП 22.13330.2011. Відповідно до обчисленої осідання визначаються коефіцієнти постелі С1 і С2 за декількома методиками для моделей грунту Вінклера-Фусса і Пастернака. Реалізована можливість визначення коефіцієнтів постелі при динамічних впливах.

Розрахунок одиночної палі

Програма призначена для визначення осідання і жорсткості одиночної палі (з урахуванням взаємовпливу в групі паль) відповідно до СНиП 2.02.03-85 «Пальові фундаменти» і МГСН 2.02-01 «Підстави, фундаменти і підземні споруди».

 

Розрахунок палі на спільну дію навантажень

Програма призначена для розрахунку одиночної палі на спільний вплив вертикальної, горизонтальної сил і моменту відповідно до СНиП 2.02.03-85 «Пальові фундаменти» з урахуванням розвитку першої та другої стадії напружено-деформованого стану «паля-грунт» .

Осідання умовного фундаменту

Програма призначена для визначення осідання пальового фундаменту з висячих паль відповідно до СНиП 2.02.03-85 «Пальові фундаменти».

Головні та еквівалентні напруги в грунті

Програма призначена для обчислення головних і еквівалентних напружень по різним теоріям міцності, що застосовуються для грунтів.

Стійкість схилу

Програма призначена для перевірки стійкості схилів котлованів з однорідного грунту по плоскій і циліндричній поверхні ковзання.

Стійкість багатошарового схилу

Програма призначена для визначення стійкості багатошарового грунтового схилу по циліндричній поверхні ковзання. Розрахунок проводиться методом, розробленим Шведським суспільством геомеханіки. В результаті розрахунку визначаються координати зсувної поверхні, зсувний тиск, а також коефіцієнти запасу при статичної та динамічної навантаженнях. Крім того обчислюються сумарна активна нормальна сила, активна складова зсувних сил, реактивна складова від зчеплення і радіус поверхні ковзання.

Неврахування опору грунту при сейсміці.

Програма призначена для визначення розрахункової глибини, до якої не враховують опір грунту на бічній поверхні палі при сейсмічній дії. Реалізовано положення СП 24.13330.2011 з урахуванням зміни №1 – пп. 12.4, 12.5 і п. В.4 Додатки В.

Розрахунок жорсткості гумово демпферів.

Програма призначена для обчислення характеристик жорсткості гумово суцільних і порожнистих блоків сейсмічного захисту будівель.

 

Розділ «Навантаження і впливи»

Перевірка на резонансне вихрове збудження

Програма реалізує положення СП 20.13330.2011 і ДБН В.1.2-2: 201Х. Визначається критична швидкість вітру і інтенсивність резонансного вихрового впливу відповідно до заданих частотами власних коливань.

Коефіцієнти надійності

У програмі наведені таблиці коефіцієнтів надійності за навантаженням для ваги будівельних конструкцій та ґрунтів, а також ваги обладнання відповідно до СНиП 2.01.07-85 * «Навантаження і впливи».

Власна вага багатошарового пакету

Програма призначена для обчислення нормативної та розрахункової навантажень від власної ваги пакета, що складається з певної кількості шарів, і для обчислення опору теплопередачі багатошарового пакету.

Снігові навантаження

Програма призначена для визначення снігових навантажень на будівлі і споруди.

  • Відповідно до СНиП 2.01.07-85 * «Навантаження і впливи» обчислюються нормативні і розрахункові значення повної снігового навантаження на горизонтальну проекцію покриття за схемами таблиці 3 Додатка 3.
  • Відповідно до ДБН В.1.2-2: 2006 «Навантаження і впливи» обчислюються граничні і експлуатаційні розрахункові значення снігового навантаження на горизонтальну проекцію покриття за схемами Програми Ж.
  • Вітрові навантаження
  • Програма призначена для визначення вітрових навантажень на будівлі і споруди.
  • Відповідно до СНиП 2.01.07-85 * «Навантаження і впливи» обчислюються нормативні і розрахункові значення середньої складової вітрового навантаження. Аеродинамічний коефіцієнт визначається за схемами таблиці 4 додатка 4.
  • Відповідно до ДБН В.1.2-2: 2006 «Навантаження і впливи» обчислюються граничні і експлуатаційні розрахункові значення вітрового навантаження. Аеродинамічний коефіцієнт визначається за схемами Програми И.

Ожеледні навантаження

Програма призначена для обчислення ожеледних навантажень.

  • Відповідно до СНиП 2.01.07-85 * «Навантаження і впливи» обчислюються нормативні і розрахункові значення лінійної і поверхневої ожеледного навантаження.
  • Відповідно до ДБН В.1.2-2: 2006 «Навантаження і впливи» обчислюються характеристичні, а також граничні і експлуатаційні розрахункові значення лінійної і поверхневої ожеледного навантаження.
  • Температурні кліматично впливу
  • Програма призначена для визначення температурних кліматичних впливів на конструкції будівлі.
  • Відповідно до СНиП 2.01.07-85 * «Навантаження і впливи» обчислюються нормативні і розрахункові значення змін середніх температур, середні добові температури зовнішнього повітря, а також початкова температура замикання конструкції в закінчену систему.
  • Відповідно до ДБН В.1.2-2: 2006 «Навантаження і впливи» обчислюються характеристичні, а також граничні і експлуатаційні розрахункові значення змін середніх температур, середні добові температури зовнішнього повітря, а також початкова температура замикання конструкції в закінчену систему.

У всіх випадках враховуються дані Додатка 7 СНиП II-3-79 ** «Будівельна теплотехніка» і Додатки 5, 6, 7 СНиП 2.01.01-82 «Будівельні кліматологія і геофізика».

Енергетично небезпечні поєднання зусиль (ЕнерСУ)

Програма призначена для визначення небезпечних поєднань зусиль в стержнях за критерієм екстремумів енергії перерізу при плоскому відцентровому розтягуванні-стисненні.

 

Розділ «Продавлювання»

Продавлювання по довільному контуру. Програма призначена для розрахунку плит перекриття і фундаментних плит на продавлювання від дії зосередженої сили і зосереджених моментів у двох площинах. Форма довільного контуру продавлювання визначається автоматично в залежності від типу перерізу колони. Допускаються наступні перетини колон: кругле, прямокутне, Таврове, уголкового і крестовое. Розміри контуру обчислюються в залежності від заданого кута нахилу граней піраміди продавлювання, який за замовчуванням дорівнює 45 градусам. Незамкнений контур (при наявності отвору в плиті або при розташуванні колони на краю плити) створюється за допомогою відсікання від контуру відповідної ділянки. Ділянка відсікання моделюється прямою лінією, що проходить через точку з заданими координатами і під заданим кутом нахилу до горизонтальної осі.

Продавлювання по прямокутному контуру. Програма призначена для розрахунку плит перекриття і фундаментних плит на продавлювання від дії зосередженої сили і зосереджених моментів у двох площинах. Для прямокутного контуру продавлювання розглядаються кілька розрахункових ситуацій:

  • колона всередині плити (замкнутий контур);
  • колона у одного з країв плити;
  • колона у кута прямокутної плити (незамкнений контур);
  • колона всередині плити поблизу отвори (незамкнений контур).
  • При взаємодії плити зі стіною розглядаються наступні ситуації:
  • торець стіни всередині плити (незамкнений контур з трьох ділянок);
  • торець стіни біля краю плити (незамкнений контур з двох ділянок);
  • плита у кута стіни (незамкнений контур з трьох ділянок).

У розрахунку обох програм враховуються вимоги Рекомендацій щодо застосування арматурного прокату по ДСТУ 3760-98, СНиП 2.01.03-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції», СНиП 52-01-2003 «Бетонні і залізобетонні конструкції», включаючи положення науково-технічного звіту ГУП НИИЖБ за договором № 709 від 01.10.2002, а також положення Єврокод 2 «Проектування залізобетонних конструкцій». В результаті розрахунку визначається площа необхідної поперечної арматури з заданим кроком. Також виводяться проміжні результати, отримані по ходу розрахунку.

Продавлювання по єврокодів – розрахунок прямокутних плит на продавлювання відповідно до вимог EN 1992-1-1 (Єврокод 2), ДБН В.2.6-98: 2009 та ДСТУ Б В.2.6-156: 2010 року (Україна), CH PK EN одна тисяча дев’ятсот дев’яносто два -1-1: 2004/2011 (Казахстан). Враховується наявність капітелей колон. Розглядається 8 розрахункових ситуацій в 4-х можливих варіантах.

Продавлювання за нормами СНБ 5.03.01-02 – розрахунок прямокутних плит на продавлювання відповідно до вимог норм Республіки Білорусь СНБ 5.03.01-02. Враховується наявність капітелей колон. Розглядається 8 розрахункових ситуацій в 5-и можливих варіантах

Продавлювання по круглому контуру відповідно до вимог Єврокод.

Розділ «попереднього напруження»

Напруження. Програма призначена для підбору і перевірки несучої здатності залізобетонних перерізів стрижнів з попередньо напруженою арматурою. В режимі перевірки визначається коефіцієнт забезпеченості перетину на міцність. У режимі підбору визначається площа нижньої чи верхньої арматури і відповідне максимальне напруження натягу.

Перевірка перетинів залізобетонних опор (стояків). Програма призначена для перевірки на міцність перетинів залізобетонних стійок (опор) кільцевого перетину з попередньо напруженою арматурою. Реалізовано положення ДБН В.2.6-98: 2009 та ДСТУ Б В.2.6-156: 2010. Перевірка проводиться на підставі деформационной моделі.

РОЗДІЛИ

 

 

 

 

ПК ЕСПРИ

ПРОГРАМИ

 

 

 

 

ПК ЕСПРИ

Програма «Прогини»

Розрахунок непружних прогинів . Програма призначена для визначення непружних прогинів багатопролітної нерозрізний балки (до п’яти прольотів з двома консолями) під довільні довготривалі і короткочасні навантаження. Враховуються вимоги: СНиП 2.03.01-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції», СНиП 52-01-2003 «Бетонні і залізобетонні конструкції», Єврокод 2 «Проектування залізобетонних конструкцій», Рекомендації щодо застосування арматурного прокату по ДСТУ 3760-98, ТСН 102-00 «Залізобетонні конструкції з арматурою класів А500С і А400С».

Програма «Еліпсоїд»

Несуча здатність залізобетонних елементів. Програма виконує побудову поверхні (неправильний еліпсоїд) граничних зусиль для заданого довільного залізобетонного перетину з довільно розташованими арматурними стрижнями різного діаметру. Кожна точка поверхні такого еліпсоїда відповідає одному з безлічі наборів N, МХ, Мy, які обумовлюють граничний стан перетину. Користувач може задати точку К з конкретними координатами Nк, МХК, Мyк і отримати перетину (неправильні еліпси), що проходять через цю точку.

Программа «Шпунт»

Стіна в грунті. Програма призначена для розрахунку огороджуючих конструкцій котловану як «стіни в грунті» або «шпунтового огорожі». Розрахункова модель є плоскою і складається з грунтового масиву, елементів стінового огородження і анкерних кріплень стін. Задаються розміри грунтового масиву і характеристики грунтів в ньому, розміри котловану і рівні його уривки, навантаження на поверхню грунту, розміри і параметри матеріалу і перетину стінових елементів і анкерів, а також сили натягу в анкерних кріпленнях. Розрахунок проводиться послідовно за стадіями. На першій стадії проводиться розрахунок повної моделі (без анкерів) на власну вагу і задану навантаження. Подальше кількість стадій визначається автоматично і залежить від заданих рівнів виїмки грунту і відміток установки анкерів.По ходу розрахунку виконується накопичення переміщень у вузлах, напруг в елементах грунту і зусиль в елементах стін і анкерів по стадіях. Результати розрахунку представляються у вигляді ізополей переміщень і напружень в грунті, а також зусиль у шпунта і анкерах по кожній стадії.

Програма «Діафрагма»

Міцність залізобетонної діафрагми при сейсмічних впливах. Програма призначена для оцінки граничної зсувної міцності залізобетонних діафрагм при сейсмічних і циклічних впливах. Реалізовано метод граничної рівноваги в поєднанні з емпіричними методиками визначення граничної міцності залізобетонних діафрагм з тріщинами:

  • Методика UBC (Єдиний будівельний код США);
  • Залежності Barda F., Hanson J., Corley G. (Американський інститут бетону, Детройт);
  • Залежності Hernandez OB, Zermeno ME (WCCE, Стамбул);
  • Залежності Tassios T., Lefas J., Lulurgas S. (Греція – СРСР, спільні дослідження);
  • Залежності Hirosawa M (Токійський університет);
  • Залежності АТС-3 (Тимчасові рекомендації з проектування сейсмостійких будівель)
  • Залежності з Посібника з проектування житлових будинків (до СНиП 2.08.01-85).

У розрахунку враховуються положення СНиП 2.03.01-84 * «Бетонні і залізобетонні конструкції» і рекомендації ЕКБ-ФІП.

Облік циклічності дії сейсмічних впливів прийнятий по ідеалізованій моделі гістерезису залізобетонних стін. За результатами роботи програми будується область міцності діафрагми по залежностям N ~ Q і N ~ M.

Програма «Тостер»

Тонкостінні стрижневі системи. Програма призначена для статичного розрахунку просторових систем з тонкостінних стрижнів в умовах стиснутого крутіння. Кожен вузол рами має 7 ступенів свободи – три лінійних переміщення, три повороти і депланація. Допускається розрахунок плоских стрижневих систем. Жорсткістні геометричні та секторіальні характеристики обчислюються автоматично за допомогою програми «Параметричні тонкостінні перерізу».

 

 

 

Допускаються вузлові навантаження у вигляді сил, моментів, а також заданих переміщень і поворотів. Допускаються місцеві навантаження. Приймається, що вузлові навантаження додаються в центрі кручення (а не в центрі ваги), координати якого є однаковими для всіх стрижнів, що входять у вузол. В результаті розрахунку обчислюються переміщення вузлів, включаючи депланація, і зусилля в стержнях – поздовжня сила, згинальні моменти, крутний момент, що перерізують сили, а також бімомент. Результати розрахунку відображаються графічно у вигляді деформованої схеми і епюр зусиль, а також видаються в табличній формі.

Програма «ГРУНТ»

Визначення С1 і С2 на основі моделі грунтової основи. Програма призначена для визначення коефіцієнтів постелі С1 і С2 виходячи з тривимірної моделі грунту. Ґрунтовий масив моделюється по заданому набору свердловин, їх геології і розташуванню.

 

 

Виконується побудова ізополей осад, коефіцієнтів постелі і інших допоміжних характеристик. Визначення С1 і С2 може проводитися за декількома методиками для моделей грунту Вінклера-Фусса і Пастернака. Виконується облік впливу проектованих будівель на існуючі споруди. Визначаються перекоси фундаментів існуючих будівель. Розрахунки виконуються по СП 22.13330.2011 і СП 24.13330.2011, а також ДБН В.2.1-10: 2009.

 

Контури заданих навантажень на природне і/або свайну основу від проектованих і/або існуючих будівель як від фундаментів проектованої будівлі, так і від прилеглих будівель можуть мати довільні контури. Для куста паль осадка визначається як для умовного фундаменту. Глибина стислої товщі, коефіцієнти постелі С1 і С2 визначається в межах заданих контурів навантажень.